Haziran 28, 2020


Son yıllarda güneş enerji sistemlerinin kurulu olduğu arazilerde hızlı bir artış bulunuyor. Bunun asıl nedenlerinden bir tanesi devam eden GES destekleri ile beraber birçok kişinin arazisini güneş enerjisi tarlasına çevirmesidir. Bu sayede hem kendi enerji ihtiyacınızı karşılayabiliyor hem de ürettiğiniz enerjiyi enerji dağıtım kurumlarına satarak para kazanabiliyorsunuz.

 Devlet GES İçin Neden Destek Veriyor?

 Günümüzde sanayi sitelerinin kurulması ve büyümesi ile beraber elektriğe olan ihtiyaçta her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için çoğu zaman yurtdışından enerji satın almak gerekiyor. Bu ise maliyetleri çok fazla artırmaktadır. Bunun önüne geçmek için HES santrali, rüzgar gülleri ve güneş enerji santralleri kurulmaktadır. Devlet bunları sadece kendisi kurmamakta aynı zamanda vatandaşlarında bu sistemleri kurarak üretim yapması için teşvikte bulunmaktadır. Yatırımcılar bu sayede yeni bir iş sahibi olurken üretilen elektrik ise devlet tarafından satın alınmakta ve ülkenin enerji ihtiyacında kullanılmaktadır.

 Güneş Enerjisi Hibelerini Hangi Kurumlar Veriyor?

 Bu destek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan KOSGEB tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu kurumların dışında TKDK, TTGV ve Tursef gibi kurumlarda güneş enerji santralleri için desteklerde bulunuyor. Her kurumun destek şartları birbirine göre farklıdır. Ayrıca destekten yararlanmak isteyen kişilerin belirlenen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Destek alan kişilerin yaptığı uygulamalar düzenli olarak kontrol edilmektedir.

 KOSGEB Enerji Verimliliği Destekleri

 KOSGEB enerji verimliliği için geri ödemesi desteklerde bulunmaktadır. KOBİ’ler 5627 sayılı kanuna göre yetkili olan şirketlerden alacakları enerji verimliliklerinde ön etüt hizmetleri ve verimliliği artırıcı projeler için eğitim ve yardım alabilecekler. Bu desteklerden yararlanmak isteyen kurumların başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurular onaylandıktan sonra destek yürürlüğe girmektedir.

 1 ve 2. bölgeler için desteklerin %50’si hibe edilirken 3 ve 4. bölgeler için desteklerin %60’ı hibe edilmektedir. Bu hibelerin üst limiti ise 30.00 TL’dir. Bulunduğunuz bölgeye ve sahip olduğunuz projeye göre ne kadarlık bir destek ve hibe alacağınızı en yakın KOSGEB şubelerine başvuruda bulunarak öğrenebilirsiniz. Eğer siz de yeni bir iş sektörüne giriş yapmak istiyorsanız devlet tarafından desteklenen GES projelerine dâhil olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir