07 Haz

Inverterler güç çeviricidir. Doğru akımı alternatif akıma çeviren elektriksel bir parçadır. Solar inverter dediğimiz ürün, solar sistem içerisinde güneş enerjisinden elde edilen enerjiyi çevirerek elektrik olarak kullanmamıza yarayan parçalardan birisidir. İnverter çıkışında üretilen güç, kullanılan transformatörlere ve kontrol devrelerine bağlı olarak değişebilmektedir. İnverterler enerji tasarrufu sağlamak amacıyla devrelerdeki frekans ayarını düzenlemek için kullanılır. İnverterler sadece dönüştürücüdür, elektrik üretmezler. Kullandıkları tüm enerjiyi akülerden çekerler. Bu yüzden akülere yakın mesafede bulunmalıdırlar. Şebekede meydana gelen gerilim dalgalanmalarını dengeleyerek ileterek koruma sağlarlar. Şebekeye zarar vermeden ve şebekedeki gerilimden etkilenmeden enerji tasarrufu sağlayan ürünlerdir. Solar inverter seçenekleri sunan firmalar özellikle güneş enerji sistemlerinde sistemi korumak için bu ürünün kullanılmasını önermektedirler.

İnverterler Nerelerde Kullanılır?

İnverterler güç dönüştürücü ya da güç evirici olarak ta adlandırılmaktadır. Tüm elektrik devrelerinde kullanılabilen inverter herhangi bir kaynaktan aldığı gelirimi işleyerek sabit veya değişken frekanslı gerilim elde etmek için kullanılırlar. Solar inverter seçenekleri sunan firmalar ürünleri genellikle büyük miktardaki enerjilerin uzak mesafelere verimli olarak aktarılması için kullanırlar. İnvertörler günümüzde bilgisayarlarda kullanılan güç kaynaklarından, elektrik dağıtım şebekesine güç veren sistemlere kadar hemen her alanda dengeleyici olarak kullanılmaktadır. Solar inverter seçenekleri sunan firmalar istenilen gerilim, güç veya frekans değerinde akım elde edilmesini sağlamak için bu ürünleri kullanırlar. 

 Özellikle solar sistemlerde elde edilen enerjinin kullanıma uygun hale getirilmesi için daha kaliteli çalışan invertör çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle Kuzaytepe Enerji gibi firmalar tarafından voltaj kontrolü, alarm uyarı çıkışları, aşırı yük koruması ve statik regülâsyona sahip invertörler üretilmektedir ve birçok alanda kullanılmaktadır. Sistemde meydana gelen kesintiler, dalgalanmalar, ani voltaj düşmeleri ya da ani voltaj yükselmelerine karşı sisteminin stabil bir şekilde çalışabilmesi, etkin ve verimli olurak işleyişinin devamını sağlamak için kullanılmaktadırlar. Tıpkı bir filtre gibi iş gören inverterler, sistemi tüm bu etkenlerden koruyarak, sistemde oluşacak hataları ve parçalarda oluşacak arızaları en aza indirmeyi hedeflerler. Ayrıca inverterler kapasite kontrolü, mekanik kapasite kontrolü ve hız kapasite kontrolü ile reaktif enerjiyi azaltarak tasarruf sağlanmasına imkân tanırlar. Offgrid yani depolamalı sistemlerde özellikle kullanılırlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir