07 Haz

Solar kurulum seçenekleri maksimum verimlilik, pratik ve düşük maliyetli kurulum ve uygun fiyat seçenekleri ile solar sistemleri kullanmaya imkân tanımak için solar kurulum seçenekleri sunan firmalar tarafından geliştirilen projelerdir. Kuzaytepe Enerji projenize özgü kurulum seçenekleri sunmaktadır. Solar sistemler şebekeden bağımsız olarak çalışacağı için offgrid olarak adlandırılırlar. Offgrid sistem kurulumu, sistemin teorik olarak geliştirilmesi ve dizayn edilmesi kadar önem gerektiren bir konudur. Çünkü sistemin doğru işlemesi ve verimli olması için uygun şekilde kurulmuş olması gerekmektedir.

Solar Sistem Kurulumu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solar sistemler kurulurken solar kurulum seçenekleri sunan firmalar belirli işlem aşamaları takip etmektedir. Bu işlemler öncelik olarak alan keşfi ve ihtiyaçların araştırılması ile başlar. Gerekli araştırmalar yapılıp panel sayısı ve monte edilecek yer belirlendikten sonra, gerekli ise panellerin yerleştirileceği konstrüksiyon oluşturulur. Ardından paneller yerleştirilerek montajı gerçekleştirilir.  Sonrasında panel bağlantıları yapılarak akü yerleşimi, inverter kurulumu ve seçilecek doğru ürünlerle, bu ürünlerin birbiriyle olan bağlantıları gerçekleştirilir. Solar kurulum seçenekleri sunan firmalar öncelikli olarak panellerin yerleştirileceği iskele ile ilgilenir. İskelenin kurulacağı yere sağlam bir şekilde monte edilmesi, doğal etkenlere karşı dayanıklı olması ve sistemi koruması açısından önemlidir. 

İskele güneş ışınlarının panele doğrudan gelebilmesi için güney yönüne bakmalı ve uygun açıyla yerleştirilmelidir. Sistemin verimliliği açısından iskele için kullanılacak malzeme de son derece önemlidir. Güneş panelleri iskeleye belirli aralıklarla yerleşmelidir. Bu sayede paneller arası rüzgâr geçişi sağlanır. Paneller iskeleye kelepçe ya da vidalarla sabitlenir. Bağlantıları yapılırken inverter, şarj kontrol cihazı ve batarya sistemi göz önünde bulundurularak, panel çıkış voltajı çok iyi şekilde ölçümlenerek belirlenmelidir.  Solar kurulum gerçekleştirecek olan firmalar gereklilikleri belirleyerek voltaj arttırmak için seri ya da akım artırmak için paralel bağlantılar yaparlar. Akü yerleşimi için ise serin, güneş ışığından, sudan ve nemden uzak ortamlar tercih edilir. Tüm bu sistem kurulumu yapılırken seçilecek kablolar da son derece önemlidir. Her kablo belirli bir mesafede akım taşıyabilmektedir. Bu nedenle solar sistemlerde kullanılan kablolar solar kablo adı verilen izoleli, güneş ışınlarına ve oksitlenmeye karşı dayanıklı ve akım taşıma kapasitesi yüksek kablolardan seçilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir