07 Haz

Solar sistemler yüksek kalite ve özel montaj sistemleri ile güvenilir ve hızlı kurulumlar sağlanmaktadır. Solar sistemler paneller, şarj kontrol cihazı, akü, inverter, solar kablo ve pano gibi ekipmanlardan oluşmaktadır. Solar sistem kurulumu, bakımı ve onarımı yapılırken kurallara uygun şekilde davranmak, sistemin uzun ömürlü ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için önemlidir. Alan keşfi ile başlayan kurulum işlemi ilk olarak panellerin yerleştirileceği konstrüksiyon kurulumu ile başlar. İskele dayanıklı ve sistemi koruyacak şekilde olmalıdır. Ardından paneller aralıklı bir şekilde iskeleye yerleştirilir ve sabitlenir. Bunun ardından bu paneller bağlantı kabloları ile şarj kontrol cihazına bağlanır. Kontrol cihazı da yine aynı bağlantı kabloları ile aküye bağlanır. Akü ise invertera bağlanır. 

Tüm bu sistem kurulumu yapılırken seçilecek kablolar da son derece önemlidir. Her kablo belirli bir mesafede akım taşıyabilmektedir. Bu nedenle solar sistemlerde kullanılan kablolar solar kablo adı verilen izoleli, güneş ışınlarına ve oksitlenmeye karşı dayanıklı ve akım taşıma kapasitesi yüksek kablolardan seçilmektedir. Kuzaytepe Enerji gibi profesyonel firmalar kurulum ile ilgili her detaya son derece büyük özen göstermektedirler. Solar kurulum tabelaları firması kurulacak olan sistemin takibi için, sistem parçalarına ek olarak monitörler de ekleyebilmektedir. 

Solar Tabela Ekranı Nedir?

Solar sistemler bilgi ekranı ile iç mekân veya dış mekân farkı olmaksızın sistemle ilgili olarak anlık, haftalık, aylık gibi periyodik enerji üretimini gösteren ekranlardır. Edinmiş olduğunuz periyodik bilgileri karşılaştırmanıza imkân tanıyan ekranlar, verileri analiz etmenize yardımcı olacak çizelgeler, grafikler ve raporlar oluşturabilir. Bu ekranda güneş ile enerji elde ederek çevreye ne kadar faydalı olduğunuzu, ne kadar tasarruf sağladığınızı ve ne kadar karbondioksit salınımını engellediğinizi takip edebilirsiniz. Bu ekranlar genellikle voltaj çıkışı, enerji üretimi ve karbondioksit miktarını gösterse de, solar kurulum tabelaları firması tarafından istenilen detaylara göre farklı şekilde tasarlanan bilmektedirler.  

Solar display olarak adlandırılan solar kurulum tabelaları, güneş izlemesi olarak da bilinmektedir. Bu tabela sistemin ne kadar iyi çalıştığını ya da parçalardan birinde oluşan sorunun ne olduğunu göstermez. Fakat sistem ile ilgili bir sorun olduğunda sizi uyarır. Sorun yaşandığı anda solar kurulum tabelaları firması tarafından cihazınıza uzaktan bağlantı yapılarak sorunun ne olduğu ve nasıl giderebileceği konusunda destek sağlanabilir. Tabelaya wifi özelliği olan herhangi bir cihazdan bağlanabilirsiniz. Bu cihazı kullanmak internet bağlantısı ve inverter içerisine yerleştirilecek iletişim kartı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir